T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Çekmeköy Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Periodontoloji


Periodontoloji Kliniğimizde, dişleri çevreleyen, dişin tutunmasını sağlayan yumuşak ve sert dokuların hastalıklarının tedavileri yapılmaktadır. Yine bu kliniğimizde; kaybedilen dişetinin çeşitli operasyonlarla tekrar kazanılmasını sağlamaya çalışılır.

Hastalarımızın tedavilerini gerçekleştirmenin yanı sıra doğru ağız ve diş bakımı konusunda periodontoloji uzmanlarımız tarafından oral hijyen eğitimi de verilmektedir.

Kliniğimizde  lokal anestezi ile periodontal operasyonların yapıldığı alan mevcuttur.

Periodontoloji Uzmanına muayene olmak için öncelikle kurumdan bir hekime 182 veya Merkezi Randevu Sisteminden (MHRS) randevu alarak muayene olduktan sonra diş hekimi tarafından uygun görülen hastalarımızı Periodontoloji Yeşil Listeye eklenerek 182 veya Merkezi Randevu Sisteminden (MHRS) uzman hekime randevu alabilmektedir.

Kliniğimizde yapılan tedavi işlemleri

Kemik içi implant,

Subgingival küretaj,                                      Bağ dokusu grefti,

Detertraj,                                                       Bio materyal uygulaması,

Biopsi,                                                           Periodontal şine(devamlı-geçici),

Gingivektomi,                                               Hemiseksion,

Gingivoplasti,                                               Aşırı kole hassasiyeti,

Flep operasyonu,                                          Frenektomi,

Periodontal apse tedavisi,                             Vestibüloplasti,

Tunnel operasyonu                                       Membran uygulaması.


Kemik İçi İmplant Nedir Nasıl Uygulanır?

İmplant uygulamaları; dişsiz boşlukların komşu dişlerde madde kaybına neden olmadan, kök benzeri titanyum vidaların çene kemiklerine yerleştirilmesi ve üzerlerine protez yapılması ile kaybedilen dişlerin tamamlanmasıdır. İmplant uygulaması sırasında bölgeye lokal anestezi yapılır. Oluşan geçici uyuşukluk sırasında implantların yerleştirilmesi için dişeti dokuları kaldırılıp çene kemiği açığa çıkarılır. İmplantlar çene kemiği içerisine cerrahi olarak yerleştirilir. İmplant yerleştirilecek bölgede önce yumuşak doku üzerinde bir kesi yapılır. Kemik açığa çıkarılarak özel uçlarla implant yuvası hazırlanır. Daha sonra implant çivisi çene kemiğinde açılan bu yuvaya yerleştirilir, dişeti dikişlerle kapatılır.Operasyonlardan sonra ağrı, şişlik gibi sıkıntılar olabilir. Bu durumlarda kullanabilmeniz için hekiminiz tarafından verilecek ilaçları uygun şekilde kullanmalısınız.

İyileşme döneminden sonra ikinci bir basit cerrahi işlem ile implantın üzeri açılır ve proteze destek olacak parçalar takılır. En az 3 ay başarılı geçen İmplantınızın yerleştirilmesi durumunda çene kemiği içerisine yerleştirilen implant vidası en az 3 ay kemik içerisinde üstü kapalı bir şekilde iyileşmeye bırakılır. İmplant vidasının kemik içerisinde iyileşme sürecinde komplikasyon yaşanma ihtimali her hastada (iyi kalte kemik, sağlıklı vücut olanlar dahil) vardır.Tedavi sırasında, komşu dişlerin prognozundaki değişiklikler veya implant için yetersiz kemik estetiğinin olması gibi önceden bilinemeyen ağız içi durumların ortaya çıkması, başlangıçta yapılan tedavi planının değiştirilmesine sebep olabilir.